Stále jste nenašli to správné místo, kde si vyčistíte hlavu a necháte za sebou ruch velkoměsta? Toužíte po klidu a zároveň se nechcete vzdát pohodlí města? Nabízíme Vám útulný, rodinný dům 4+1 v klidné obci Dobrkov, který je snem každého moderního chalupáře. Objekt se nachází pouhé 2,5 km od města Luže, kde se nachází vyhlášená léčebna zaměřena na rehabilitační léčbu dětí a dospělých.
V přízemí domu se nachází malá vstupní chodba, kuchyň s moderní kuchyňskou linkou a jídelním koutem. Dále je zde ložnice, kde budete mít každé ráno po probuzení nádherný výhled na místní kapličku. Koupelna má sprchový kout a je spojena s WC. V obývacím pokoji vás okamžitě zaujmou krbová kamna s výměníkem, která vytopí celý dům a také zajistí tu pravou romantickou atmosféru. Záložním zdrojem pro vytápění je pak elektrokotel. Druhým prvkem, který vás zde zaujme, je dřevěné schodiště do prostorného podkroví, které je o celkové ploše 70 m² a je rozděleno na dvě místnosti. Aktuálně je rájem dětí s prostorem pro jejich hry, odpočinek i učení. Útulnosti celému domu dodávají odhalené trámy a dřevěné podlahy.
Při vstupu do domu určitě nepřehlédnete zajímavé kamenné zápraží. Díky prodloužené střeše lze i za špatného počasí využít malé posezení s vonící kávou v ruce. Vysoký plot zajišťuje dostatek soukromí nejen při grilování s přáteli pod zastřešenou pergolou s krbem. Najdete zde také místo vhodné pro umístění bazénu. V technické části domu je prostor pro parkovací stání vozu a pro uložení dřeva. Za domem je k dispozici další zahrada.
Obec se nachází na rozhraní labské nížiny a Českomoravské vrchoviny, 130 km východně od Prahy, 29 km od Pardubic, 18 km východně od Chrudimi a 20 km na jih od Vysokého Mýta. Blízkost geologického zlomu vedla k výskytu mnoha vzácných a zajímavých přírodních útvarů v okolí (pískovcové útvary Toulovcovy Maštale nebo přírodní rezervace Poklona). Dalšími oblíbenými výletními cíli jsou např. zřícenina hradu Košumberk, rozhledna Jahůdka nebo Žulová stezka Horkami (oblast zatopených lomů). V širším okolí není žádný větší průmyslový podnik, což výrazně pozitivně ovlivňuje charakter místního zdravého životního prostředí. Míra znečištění je dle měření kvality ovzduší téměř nulová.
Technické údaje:
Zastavěná plocha: 155 m²
Plocha pozemku: 505 m²
Plocha zahrady: 350 m²
Další části: pergola s krbem
Počet NP: přízemí + 1NP
Vodovod: obecní voda
Elektroinstalace: 230/400 V
Odpad: jímka
Střecha: sedlová, střešní krytina – pálené tašky
Vytápění: krbová kamna s výměníkem + elektrokotel
Nemovitost je v osobním vlastnictví, proto v rámci našich služeb zájemci rádi zajistíme zdarma výhodné financování.
K této nemovitosti není ke dni zveřejnění inzerce zpracovaný energetický štítek, dle zákona je proto nemovitost dočasně do jeho předložení inzerována v energetické třídě G.
Nevelká obec Dobrkov leží dva a půl km západně od Luže. Nejstarší písemná zmínka o vesnici pochází z roku 1349, kdy ji vlastnil podlažický klášter. Po husitských válkách a rozvrácení klášterního majetku ves přechází pod panství chrastecké. V roce 1542 prodali Kostkové z Postupic Dobrkov (spolu s dalšími osadami) Slavatům z Chlumu a Košumberka. V první polovině 17. století obyvatele s evangelickou vírou tvrdě postihla násilná rekatolizace, kdy do vsi byl exekučně poslán vojenský oddíl. Po třicetileté válce tu hospodařili jen dva sedláci a čtyři chalupníci, panský dvůr a jeden selský statek byly pusté a ladem leželo i mnoho polí.
Koncem 18. století zde bylo asi 26 obydlených domů. Na okrouhlé tzv. dolní návsi s rybníčkemsi dobrkovští sousedé postavili v letech 1833 - 1835 prostornou Kapli Sv. Rodiny. Chtěli tak vyjádřit vděčnost za uchránění obce před nákazou cholery, která silně řádila v okolním kraji, ale 180 zdejším obyvatelům se zázračně vyhnula. V kapli je oltář Rodiny Páně a malý kůr (bez varhan). Zajímavostí je, že vlastnické právo ke kapli mělo zprvu jen 10 dobrkovských usedlostí, obec se stala majitelem až od roku 1912. Na horní návsi byl postaven kříž s Ukřižovaným Kristem z ozdobné litiny ukotvený v pískovcovém podstavci s nápisem.
Na přelomu 19. a 20. století měla vesnice 232 obyvatel ve 40 domech.Ke vsi patřila samota s několika domky zvaná Podhora (295 m.n.m.). V roce 1890 zde v šesti číslech žilo 37 lidí.
Hasičský sbor byl založen v roce 1885 a existoval zde až do druhé poloviny 20. století. Za původní hasičskou zbrojnici sloužil malý domek na dolní návsi, ale v roce 1936 obec pořídila moderní motorovou stříkačku Stratílek a o čtyři roky později zadala stavbu zbrojnice nové, mnohem výstavnější, a to na návsi horní (dnes přestavěna k živnostenskému podnikání). Elektrifikace obce byla zahájena již v roce 1919.
Vývoj po roce 1948 se ubíral v obecném schématu. V roce 1951 bylo ustaveno JZD, zaniká živnost kovářská a zakrátko je uzavřen i hostinec. V roce 1961 zde žilo v 37 domech 112 obyvatel. Většinu z nich (77%) zaměstnávalo zemědělství, do průmyslových podniků jich dojíždělo jen 9%. Po sloučení družstva do většího celku s družstvem v Luži přichází v roce 1976 i zánik samosprávy a přičlenění obce pod MNV Luže.
telefon: +420 774 494 749
e-mail: skipala@pohoda-rk.cz
web: https://frantisekskipala.cz
facebook:
Kompletní nabídka nemovitostí realitní kanceláře